Boulevard C50 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki Boulevard C50 is a midsize cruiser that appeals to riders seeking classic styling with modern reliability and accessible performance. Its 805cc V-twin engine delivers smooth, low-end torque ideal for relaxed cruising, while the lightweight aluminum construction keeps handling manageable for diverse rider skill levels. Best known for its affordable price point and timeless cruiser aesthetics, it offers an excellent entry point into the custom cruiser segment.
2025
General information | |
| Color Options | Solid Iron Gray |
| Price | US$ 9299. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic ignition (Transistorized) |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Suzuki Dual Throttle Valve System |
| Bore x Stroke | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| Max Torque | 69.0 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Engine Details | 45-degree V-twin. Aluminum-alloy cylinder plated with Suzuki Composite Electrochemical Material (SCEM). |
| Capacity | 805.0 ccm (49.12 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.50 litres (4.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1655 mm (65.2 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 955 mm (37.6 inches) |
| Overall Length | 2500 mm (98.4 inches) |
| Overall Height | 1110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 277.0 kg (610.7 pounds) |
| | |
Boulevard C50 dimensions and frame | |
| Seat | Two-up seat. |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 170/80-15 |
| Front Tyre | 130/90-16 |
| Rear Wheel Travel | 105 mm (4.1 inches) |
| Rear Suspension | Link style, solo shock, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame | Double-cradle, steel |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 160.0 km/h (99.4 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki Boulevard C50 discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Spark plugs | NGK DR7EA, DENSO XX22ESR-U |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty |
| Lighting | Halogen headlight |
| Rake (fork angle) | 33.0° |
| Exhaust system | Chromed and staggered dual-exhaust |
| Driveline | Constant mesh |
| Lubrication system | Wet sump |
| Power | 53.0 HP (38.7 kW)) @ 6000 RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Suzuki Boulevard C50 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.