Boulevard M109R - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki Boulevard M109R is a heavyweight cruiser powered by a massive 1783cc V-Twin engine producing 125 horsepower and 160 Nm of torque. Designed for riders seeking aggressive styling and commanding road presence, it combines classic cruiser aesthetics with modern technology including fuel injection and dual overhead cams. Known for its low-slung stance and muscular performance, the M109R excels as a boulevard cruiser for experienced riders who prioritize power and presence.
2025
General information | |
| Color Options | Glass Sparkle Black |
| Price | US$ 15799. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Suzuki Boulevard M109R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic ignition |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Suzuki Dual Throttle Valve system |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 112.0 x 90.5 mm (4.4 x 3.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 160.0 Nm (16.3 kgf-m or 118.0 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Max Power | 125.0 HP (91.2 kW)) @ 6200 RPM |
| Engine Details | 54-degree V-Twin |
| Capacity | 1783.0 ccm (108.80 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 19.50 litres (5.15 US gallons) |
| Wheelbase | 1710 mm (67.3 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 875 mm (34.4 inches) |
| Overall Length | 2450 mm (96.5 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 347.0 kg (765.0 pounds) |
Boulevard M109R dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Single piston |
| Brake Disc Diameter | 275 mm (10.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Dual piston |
| Rear Tyre | 240/40-R18 |
| Front Tyre | 130/70-R18 |
| Rear Wheel Travel | 118 mm (4.6 inches) |
| Rear Suspension | Link style, solo shock, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame | Double cradle, steel |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki Boulevard M109R discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Spark plugs | NGK CR8EK, DENSO U24ETR |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | 12V 60/55W H4 halogen headlight |
| Instruments | Tank-mounted analog speedometer and LCD odometer, dual tripmeters, fuel gauge and clock. |
| Exhaust system | 2-into-1-into-2 stainless steel blacked-out |
| Driveline | Constant mesh |
| Lubrication system | Semi-dry sump |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.