Engine and Transmission Specifications |
| Gearbox | 6 speed, Triumph Shift Assist |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip & assist |
| Final Drive | X ring chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with sided mounted stainless steel silencer |
| Induction | Bosch Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control. 3 rider modes (Rain, Road, Sport) |
| Max Torque | 61.9 lb-ft (84 Nm)@ 8,500 rpm |
| Max Power | 113 HP / 115 PS / (84.6 kW) @ 10,750 rpm |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Capacity | 798 cc |
| Engine Type | Liquid-cooled, 3 cylinders, 12 valves, DOHC |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 liters) |
| Wet Weight | 436.5 lb (198 kg |
| Wheelbase | 55.2 in (1402 mm) |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Overall Height | 42.8 in (1088 mm) |
| Overall Width | 32.1 in (815 mm) |
| Overall Length | 79.7 in (2024 mm) |
Trident 800 dimensions and frame |
| Trail | 4.3 in (108 mm) |
| Rake | 24.5 deg |
| Rear Brakes | Single 8.66 in (220mm) fixed disc, single piston sliding caliper, OCABS |
| Front Brakes | Twin 12.2 in (310mm) floating discs, 4-piston radial calipers, OCABS |
| Rear Suspension | Showa monoshock RSU, with adjustable preload and rebound damping, 5.12 in (130 mm) Wheel travel |
| Front Suspension | Showa 1.61 in (41 mm) upside down separate function big piston (SFF-BP) forks, 4.72 in (120 mm) Wheel travel, adjustable compression & rebound damping. |
| Rear Tyre | 180/55 R 17 |
| Front Tyre | 120/70 R 17 |
| Frame | Tubular steel perimeter frame |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.