Brough Superior Anniversary Original - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Brough Superior Anniversary Original is a retro-styled sport motorcycle powered by a 997cc V-twin engine producing 102 horsepower and 87 Nm of torque. It appeals to experienced riders seeking classic British motorcycle character combined with modern fuel injection and liquid cooling technology. Known for its iconic heritage design and responsive mid-range performance, it excels as a spirited weekend ride for purists who appreciate engineering tradition.
2024
General information | |
| Category | Sport |
| Model year | 2024 |
| Motorcycle name | Brough Superior Anniversary Original |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multiplate oil-bath Adler clutch with hydraulic operation |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Injection. Synerject ECU |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 94.0 x 71.8 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 87.0 Nm (8.9 kgf-m or 64.2 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Power output | 102.0 HP (74.5 kW)) @ 9600 RPM |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 997.0 ccm (60.84 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Machined aluminum wheels (5 spokes) |
| Rear brakes | Single disc. Beringer. Two-piston calipers. |
| Diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Front brakes | Double disc. Beringer. Four-piston calipers. |
| Rear tire | 160/60-18 |
| Front tire | 120/70-18 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear suspension | Cast aluminium swingarm pivoting in engine crankcases, with monoshock adjustable for preload and rebound damping and progressive rate link. |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | Fior-type cast aluminium wishbone fork with twin articulated titanium triangular links, and monoshock adjustable for preload and rebound damping. |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.4° |
| Frame type | Machined titanium frame with fabricated titanium subframe |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1540 mm (60.6 inches) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 2180 mm (85.8 inches) |
| Overall height | 1108 mm (43.6 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5484 HP/kg |
| Dry weight | 186.0 kg (410.1 pounds) |
Other specs | |
| Light | LED headlight |
| Starter | Electric |
| Color options | Black/silver |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.