Brough Superior Lawrence Dagger - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Brough Superior Lawrence Dagger is an allround middleweight powered by a 997cc 88-degree V-twin producing 102 horsepower. Known for its refined engineering and modern technology including fuel injection and liquid cooling, it appeals to riders seeking classic styling merged with contemporary performance and reliability.
2023
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2023 |
| Model | Brough Superior Lawrence Dagger |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Two-in-one exhaust |
| Emission details | Euro 5 |
| Clutch | Multiplate oil-bath clutch with hydraulic operation |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Semi-dry crankcase lubrication |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Synerject ECU and 2 x 50 mm Synerject throttle bodies, each with a single injector |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 71.8 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 87.0 Nm (8.9 kgf-m or 64.2 ft.lbs) @ 7300 Revolutions">RPM |
| Power | 102.0 Horsepower">HP (74.5 Kilowatt">kW)) @ 9600 Revolutions">RPM |
| Engine details | 88° V-twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 997.0 ccm (60.84 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Machined aluminium wheels, 7-spoke gold. Offroad-tyres. |
| Rear brakes | Single disc. Beringer Stainless Steel disc with 1 x two-piston Beringer radial caliper |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Beringer Stainless Steel discs with 2 x two-piston Beringer radial calipers |
| Rear tire | 200/55-17 |
| Front tire | 120/70-17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Pivoting swingarm CNC machined from solid aluminum in engine crankcases, with mono-shock adjustable for preload and rebound damping. |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Fior-type fork CNC machined from solid aluminum with twin articulated triangular titanium links and Preload and rebound adjustable. |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.6° |
| Frame type | Machined Titanium frame with Titanium subframe and triangles |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1540 mm (60.6 inches) |
| Overall width | 920 mm (36.2 inches) |
| Overall length | 2240 mm (88.2 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5100 HP/kg |
| Dry weight | 200.0 kg (440.9 pounds) |
Other specs | |
| Light | LED headlight |
| Starter | Electric |
| Color options | Green/black/gold |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.