Brough Superior SS100 Karslake - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Brough Superior SS100 Karslake is a modern sport motorcycle that appeals to enthusiasts seeking authentic British engineering with contemporary performance. Its 997cc V-twin engine produces 102 horsepower and delivers the character and heritage Brough Superior is renowned for. This machine is best known for combining classic styling with advanced fuel injection and liquid cooling technology.
2023
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2023 |
| Model | Brough Superior SS100 Karslake |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 4 |
| Clutch | Multiplate oil-bath clutch with hydraulic operation |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | ECU |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Synerject ECU and 2 x 50 mm Synerject throttle bodies, each with a single injector |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 94.0 x 71.8 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 87.0 Nm (8.9 kgf-m or 64.2 ft.lbs) @ 7300 Revolutions">RPM |
| Power | 102.0 Horsepower">HP (74.5 Kilowatt">kW)) @ 9600 Revolutions">RPM |
| Engine details | 88° V-twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 997.0 ccm (60.84 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 18 spokes machined aluminum |
| Rear brakes | Single disc. Beringer Stainless Steel disc with 1 x two-piston Beringer radial caliper |
| Diameter | 230 mm (9.1 inches) |
| Front brakes | Double disc. Beringer Stainless Steel discs with 2 x four-piston Beringer radial calipers |
| Rear tire | 160/60-18 |
| Front tire | 120/70-18 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium swingarm pivoting in engine crankcases, with monoshock adjustable for preload and rebound damping and progressive rate link |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Fior-type cast aluminium wishbone fork with twin articulated titanium triangular links, and monoshock adjustable for preload and rebound damping |
| Trail | 94 mm (3.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 23.4° |
| Frame type | Machined titanium frame with fabricated titanium subframe |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1540 mm (60.6 inches) |
| Overall width | 760 mm (29.9 inches) |
| Overall length | 2180 mm (85.8 inches) |
| Overall height | 1108 mm (43.6 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5484 HP/kg |
| Dry weight | 186.0 kg (410.1 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Each motorcycle is made to order. There is a choice of three finishes and a number of options including optional wheels, handle bars, footrests and seats. |
| Light | LED lights |
| Starter | Electric |
| Color options | Blue/silver/black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.