Burgman Street 125EX - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki Burgman Street 125EX is a compact automatic scooter designed for urban commuters seeking practical daily transportation. Its 124cc liquid-cooled four-stroke engine delivers smooth, reliable performance with fuel injection efficiency, while the automatic transmission and step-through design make it accessible for riders of all experience levels seeking convenience and maneuverability in city riding.
2025
General information | |
| Color Options | Pearl Moon Stone Grey, Metallic Matt Black, Pearl Mirage White |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Suzuki Burgman Street 125EX |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric & kick |
| Emission | 38.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 1.67 litres/100 km (59.9 km/l or 140.85 mpg) |
| Clutch | Dry shoe, automatic, centrifugal type |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 52.5 x 57.4 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 10.0 Nm (1.0 kgf-m or 7.4 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Max Power | 8.6 HP (6.3 kW)) @ 6750 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.50 litres (1.45 US gallons) |
| Wheelbase | 1290 mm (50.8 inches) |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall Width | 700 mm (27.6 inches) |
| Overall Length | 1905 mm (75.0 inches) |
| Overall Height | 1140 mm (44.9 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0768 HP/kg |
| Dry Weight | 112.0 kg (246.9 pounds) |
| | |
Burgman Street 125EX dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system (CBS) |
| Rear Tyre | 90/100-10 |
| Front Tyre | 90/90-12 |
| Rear Wheel Travel | 83 mm (3.3 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm type, coilspring, oildamped |
| Front Wheel Travel | 92 mm (3.6 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki Burgman Street 125EX discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | USB outlet. |
| Carrying Capacity | Underseat storage, 21.5L |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | LCD instruments |
| Driveline | V-belt |
| Lubrication system | Wet Sump |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.