Cromwell 250 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Brixton Cromwell 250 is an accessible retro-styled commuter ideal for new riders and urban enthusiasts. Its lightweight 145kg frame, manageable seat height, and electric start make it practical for daily use. Known for affordable, dependable street performance with modern LED lighting and ABS braking safety features.
2025
General information | |
| Color Options | Titanium Black/Sterling Grey, Desert Gold/Clockwork Orange |
| Category | Allround |
| Model | Brixton Cromwell 250 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 71.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.10 litres/100 km (32.3 km/l or 75.88 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Cooling System | Air |
| Ignition | ECU |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Max Torque | 16.5 Nm (1.7 kgf-m or 12.2 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.50 litres (3.04 US gallons) |
| Overall Width | 850 mm (33.5 inches) |
| Overall Length | 2020 mm (79.5 inches) |
| Overall Height | 1105 mm (43.5 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 145.0 kg (319.7 pounds) |
Cromwell 250 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 120/80-17 |
| Front Tyre | 100/90-18 |
| Rear Suspension | Swingarm, dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 114.0 km/h (70.8 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Brixton Cromwell 250 discussion group or the general Brixton discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital Speedometer |
| Output | 16.9 HP (12.3 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.