Crossland 600 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Grey, black |
| Category | ATV |
| Model | Aeon Crossland 600 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Centrifugal clutch |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 92.0 x 85.0 mm (3.6 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Max Torque | 43.6 Nm (4.4 kgf-m or 32.2 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Max Power | 37.5 HP (27.4 kW)) @ 8500 RPM |
| Capacity | 565.0 ccm (34.48 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 23.00 litres (6.08 US gallons) |
| Wheelbase | 1370 mm (53.9 inches) |
| Ground Clearance | 282 mm (11.1 inches) |
| Overall Width | 1192 mm (46.9 inches) |
| Overall Length | 2145 mm (84.4 inches) |
| Overall Height | 1390 mm (54.7 inches) |
| Seat Height | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0904 HP/kg |
| Dry Weight | 415.0 kg (914.9 pounds) |
Crossland 600 dimensions and frame |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Double disc. Hydraulic. |
| Front Brakes | Double disc. Hydraulic. |
| Rear Tyre | 26/10-14 |
| Front Tyre | 26/8-14 |
| Rear Wheel Travel | 165 mm (6.5 inches) |
| Rear Suspension | Double wishbone |
| Front Wheel Travel | 178 mm (7.0 inches) |
| Front Suspension | Double wishbone |
| Frame | Steel tube |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Aeon Crossland 600 discussion group or the general Aeon discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Taiwanese brand. |
| Driveline | 4WD with low, high, reverse speed and parking |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.