Crox 50 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Sym Crox 50 is an entry-level automatic scooter designed for new riders and urban commuters seeking affordable, fuel-efficient transportation. Powered by a 49.5cc four-stroke engine with electronic fuel injection, it delivers smooth, reliable performance for short-distance trips and city navigation. Its lightweight CVT transmission and belt drive system ensure easy operation and minimal maintenance.
2025
General information | |
| Color Options | Red,Black |
| Price | Euro 1999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Sym Crox 50 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection. EFI |
| Bore x Stroke | 37.0 x 46.0 mm (1.5 x 1.8 inches) |
| Max Torque | 3.0 Nm (0.3 kgf-m or 2.2 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 3.0 HP (2.2 kW)) @ 8000 RPM |
| Capacity | 49.5 ccm (3.02 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.50 litres (1.72 US gallons) |
| Wheelbase | 1310 mm (51.6 inches) |
| Overall Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall Length | 1905 mm (75.0 inches) |
| Overall Height | 1095 mm (43.1 inches) |
| Seat Height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 105.0 kg (231.5 pounds) |
Crox 50 dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims. Offroad tyres. |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/70-12 |
| Front Tyre | 120/70-12 |
| Rear Suspension | Single Shock |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sym Crox 50 discussion group or the general Sym discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | SYM scooters are produced by Sanyang Motor in Taiwan. |
| Instruments | LCD dashboard |
| Driveline | CVT |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.