Daelim Daystar 125 - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Daelim Daystar 125 is a practical commuter and entry-level cruiser suited for new riders and daily urban use. Known for its comfortable two-person seating, accessible seat height, and fuel-efficient 125cc engine, it prioritizes reliability and ease of handling over performance. Its lightweight construction and responsive electric starter make it an ideal first motorcycle for riders seeking straightforward, dependable transportation.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2017 |
| Model | Daelim Daystar 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Single stainless steel pipe |
| Clutch | Wet multiplate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Wet sump |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. EFI |
| Valves per cylinder | 4 |
| Compression | 10.7:1 |
| Top speed | 140.0 km/h (87.0 mph) |
| Torque | 11.00 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Power | 12.70 Horsepower">HP (9.3 Kilowatt">kW)) @ 9700 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Large two-person seat |
| Wheels | Black rims |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre | 130/90-15 |
| Front tyre | 90/90-18 |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.80 litres (4.44 gallons) |
| Overall width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall length | 2,240 mm (88.2 inches) |
| Overall height | 1,155 mm (45.5 inches) |
| Seat height | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0825 HP/kg |
| Dry weight | 154.0 kg (339.5 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 2 year factory backed warranty |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, Red |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.