Derby - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Max Power | 0.3 HP (0.2 kW)) |
| Engine Details | BLDC |
| Engine Type | Electric |
Physical measures and capacities |
| Ground Clearance | 200 mm (7.9 inches) |
| Overall Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall Length | 1930 mm (76.0 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0045 HP/kg |
| Dry Weight | 76.0 kg (167.6 pounds) |
|
|
Derby dimensions and frame |
| Wheels | Alloy |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc. E-ABS |
| Rear Tyre | 90/100-10 |
| Front Tyre | 90/100-10 |
| Rear Suspension | Double shocker with dual tube technology |
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 40.2 km/h (25.0 mph) |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Evolet Derby discussion group or the general Evolet discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Range: 120 km. Charging time: 3-4 hr. Connectivity. |
| Warranty | Battery Warranty 3 Year,s Motor Warranty 18 Months |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | Digital |
| Motorcycle name | Evolet Derby |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.