Dirico Pro Street - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Dirico Pro Street is a hand-built custom cruiser powered by a 1688cc Harley-Davidson Twin Cam engine, designed for riders seeking authentic American-style customization. Known for its distinctive appearance and premium craftsmanship using DOM mild steel construction, it caters to enthusiasts who value personalized builds and classic cruiser character with modern fuel injection reliability.
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2011 |
| Model | Dirico Pro Street |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Baker Six Speed RSD right side drive transmission |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Ignition | Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection |
| Engine details | Harley-Davidson Twin Cam B engine. |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 240/40-VR18 |
| Front tyre dimensions | 120/70-21 |
| Frame type | Rowe Machine, hand built DOM Mild Steel |
Physical measures and capacities | |
| Seat | Corbin Seat. |
Other specs | |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red/Orange/Black/Dark gray |
| Oil capacity | 2.50 litres (0.17 quarts) |
| Fuel capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Wheelbase | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Ground clearance | 295 mm (11.6 inches) |
| Overall width | 1,090 mm (42.9 inches) |
| Overall length | 1,830 mm (72.0 inches) |
| Overall height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Seat height | 916 mm (36.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0593 HP/kg |
| Dry weight | 328.0 kg (723.1 pounds) |
| Rear tyre | 20/10-12 |
| Front tyre | 21/7-10 |
| Rear wheel travel | 254 mm (10.0 inches) |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front wheel travel | 279 mm (11.0 inches) |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced Pressure and Wet Sump |
| Compression | 11.6:1 |
| Top speed | 105.0 km/h (65.2 mph) |
| Torque | 33.00 Nm (3.4 kgf-m or 24.3 ft.lbs) @ 3400 Revolutions">RPM |
| Power | 19.44 Horsepower">HP (14.2 Kilowatt">kW)) @ 4700 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 448.00 ccm (27.34 cubic inches) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.