Dune 125 Adventure - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Malaguti Dune 125 Adventure is a lightweight super motard designed for entry-level and budget-conscious riders seeking versatile urban and light off-road capability. Its economical 124cc liquid-cooled engine delivers impressive fuel efficiency at 32.3 km/l, while the 6-speed gearbox and telescopic fork suspension provide manageable handling and comfort for commuting and weekend adventures alike.
2025
General information | |
| Color Options | Grey, White |
| Category | Super motard |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 71.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.10 litres/100 km (32.3 km/l or 75.88 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | ECU |
| Max Torque | 10.5 Nm (1.1 kgf-m or 7.7 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Max Power | 13.4 HP (9.8 kW)) @ 9750 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.20 litres (2.96 US gallons) |
| Overall Width | 790 mm (31.1 inches) |
| Overall Length | 2130 mm (83.9 inches) |
| Overall Height | 1245 mm (49.0 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 130.0 kg (286.6 pounds) |
Dune 125 Adventure dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 218 mm (8.6 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 130/80-17 |
| Front Tyre | 100/90-18 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 99.0 km/h (61.5 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Malaguti Dune 125 Adventure discussion group or the general Malaguti discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Spanish brand. |
| Instruments | Analogue/digital |
| Motorcycle name | Malaguti Dune 125 Adventure |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.