Trident 660 Triple Tribute Special Edition - 2026 Specifications and Reviews
2026
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 6 speed |
| Clutch | Wet, multi-plate, slip |
| Final Drive | X-ring chain |
| Exhaust System | Stainless steel 3 into 1 header system with low single sided stainless steel silencer |
| Induction | Multipoint sequential electronic fuel injection with electronic throttle control. 3 rider modes (Rain, Road, Sport) |
| Max Torque | 47 lbft @ 6,250 rpm |
| Max Power | 81 HP (59.6 kW) @ 10,250 rpm |
| Compression Ratio | 11.95:1 |
| Capacity | 660 cc cc |
| Engine Type | Liquid-cooling, 3 cylinders, 12 valves, inline DOHC |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Overall Length | 2020 mm |
| Wet Weight | 419 lb |
| Fuel Capacity | 3.7 US gal (14 litres) |
| Wheelbase | 55.1 in (1401 mm) |
| Seat Height | 31.7 in (805 mm) |
| Overall Height | 42.9 in (1089 mm) |
| Overall Width | 31.3 in (795 mm) |
| | |
Trident 660 Triple Tribute Special Edition dimensions and frame | |
| Trail | 4.2 in (107 mm) |
| Rake | 24.6 º |
| Rear Brakes | Single 255mm (10.03in) fixed disc, single piston sliding caliper, OCABS |
| Front Brakes | Twin 310mm (12.20in) discs, 2 piston sliding calipers, OCABS |
| Rear Suspension | Showa monoshock RSU, with preload adjustment, 5.11in (130mm) Wheel travel |
| Front Suspension | Showa 41mm (1.61in) upside down separate function big piston (SFF-BP) forks, 4.72in (120mm) Wheel travel |
| Rear Tyre | 180/55R17 |
| Front Tyre | 120/70R17 |
| Frame | Tubular steel perimeter frame |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.