E-Tropolis Reload - 2015 Specifications and Reviews
The E-Tropolis Reload is an electric scooter from the German manufacturer Etropolis, ideal for urban commuters seeking eco-friendly transportation. It delivers 120km range with a lithium-ion battery and 6-8 hour charging time. Known for practical city mobility, the scooter features a comfortable 780mm seat height and compact 1,900mm length for easy maneuverability in congested urban environments.
2015
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Zero emissions |
| Clutch | No clutch |
| Gearbox | 1-speed |
| Cooling system | Air |
| Top speed | 75.0 km/h (46.6 mph) |
| Power | 5.36 Horsepower">HP (3.9 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | Rear wheel engine |
| Engine type | Electric |
| | |
| Category | Scooter |
| Year | 2015 |
| Model | E-Tropolis Reload |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Frame type | Steel |
Physical measures and capacities | |
| Ground clearance | 100 mm (3.9 inches) |
| Overall width | 745 mm (29.3 inches) |
| Overall length | 1,900 mm (74.8 inches) |
| Overall height | 1,130 mm (44.5 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0501 HP/kg |
| Dry weight | 107.0 kg (235.9 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Range 120km. Lithium ion battery, 48V 30 Ah. Charging time 6-8 h. German brand also written Etropolis. |
| Factory warranty | 24 months. |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | Black/white |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.