E2MAX - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Ecooter E2Max is an electric scooter designed for urban commuters seeking eco-friendly, low-cost transportation. Powered by a brushless motor delivering 5.4 hp and strong 165 Nm torque, it reaches 85 km/h with smooth automatic drive. Known for practical city riding and exceptional value, it combines efficient performance with user-friendly handling.
2025
General information | |
| Color Options | Blue, black, grey |
| Price | Euro 3999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Ecooter E2Max |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 165.0 Nm (16.8 kgf-m or 121.7 ft.lbs) |
| Engine Details | Brushless |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Overall Width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall Length | 1840 mm (72.4 inches) |
| Overall Height | 1080 mm (42.5 inches) |
| Seat Height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0638 HP/kg |
| Dry Weight | 84.0 kg (185.2 pounds) |
E2MAX dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 100/80-12 |
| Front Tyre | 100/80-12 |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Underbone |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 85.0 km/h (52.8 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ecooter E2Max discussion group or the general Ecooter discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 3 years |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Electric scooter. Removable 64V/42Ah Lithium Ionen battery. Additional 64V/28Ah battery possible. Range up to 120 km. Charging 6-7 hours. Keyless. GPS. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital |
| Power | 5.4 HP (3.9 kW)) |
| Engine type | Electric |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.