EKO Strike - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 EKO Strike is an electric motorcycle designed for urban commuters seeking an eco-friendly alternative to gasoline bikes. Known for its lightweight design and compact 1,185 mm wheelbase, it delivers nimble handling in city environments with basic instrumentation and reliable drum braking. Its VRLA battery and modest ground clearance make it ideal for short-distance daily commuting.
2011
Engine and Transmission Specifications | |
| Top speed | 25.8 km/h (16.0 mph) |
| Power | 0.67 |
| Engine details | Neodymium Boron BLDC high torque motor |
| Engine type | Electric |
| Category | Scooter |
| Year | 2011 |
| Model | EKO Strike |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminium Alloy Die Cast Wheels |
| Rear brakes diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes diameter | 110 mm (4.3 inches) |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear tyre dimensions | 3.00-12 |
| Front tyre dimensions | 3.00-12 |
| Rear suspension | Twin shocks |
| Front suspension | Telescopic Hydraulic |
| Frame type | Tubular Craddle Chassis |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,185 mm (46.7 inches) |
| Ground clearance | 128 mm (5.0 inches) |
| | |
Other specs | |
| Starter | Electric & kick |
| Oil capacity | 2.50 litres (0.17 quarts) |
| Fuel capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Wheelbase | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Overall width | 1,090 mm (42.9 inches) |
| Overall length | 1,830 mm (72.0 inches) |
| Overall height | 1,150 mm (45.3 inches) |
| Seat height | 916 mm (36.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0593 HP/kg |
| Dry weight | 328.0 kg (723.1 pounds) |
| Rear tyre | 20/10-12 |
| Front tyre | 21/7-10 |
| Rear wheel travel | 254 mm (10.0 inches) |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front wheel travel | 279 mm (11.0 inches) |
| Front Suspension | Dual A-arm |
| Driveline | 2WD / 4WD/ Front differential locked 4WD. C.V.T with Reverse and 2 Speed Sub-Transmission. |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced Pressure and Wet Sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Carburettor. BSR-42 |
| Compression | 11.6:1 |
| Torque | 33.00 Nm (3.4 kgf-m or 24.3 ft.lbs) @ 3400 Revolutions">RPM |
| Capacity: | 448.00 ccm (27.34 cubic inches) |
| Color options | Red |
| Electrical | VRLA Deep Discharge Battery 12V, 20AH or 12V, 14AH |
| Instruments | Analog Display with Battery Monitor |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.