Electric Motion Epure Race - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Electric Motion Epure Race is a lightweight electric trial motorcycle designed for competition riders seeking zero-emission performance. Its compact 11kW motor delivers impressive 600Nm of torque for technical terrain navigation, while advanced suspension geometry and responsive handling define its character. Best known for silent operation and instant power delivery in trial competition.
2022
General information | |
| Category | Trial |
| Year | 2022 |
| Model | Electric Motion Epure Race |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Hydraulic controlled diaphragm clutch |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Top speed | 70.0 km/h (43.5 mph) |
| Torque | 600.0 Nm (61.2 kgf-m or 442.6 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 8.1 Horsepower">HP (5.9 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | Peak power 11kW |
| Engine type | Electric |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Morad Trial |
| Rear brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Diameter | 182 mm (7.2 inches) |
| Front brakes | Single disc. Four-piston calipers. |
| Rear tire | 2.15-18 |
| Front tire | 1.60-21 |
| Rear wheel travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | R 16 V Factory |
| Front wheel travel | 175 mm (6.9 inches) |
| Front Suspension | Aluminium Tech Racing |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1325 mm (52.2 inches) |
| Ground clearance | 320 mm (12.6 inches) |
| Overall width | 825 mm (32.5 inches) |
| Seat height | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1073 HP/kg |
| Dry weight | 75.0 kg (165.3 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Li-ion 50.4V, 1875Wh battery. Range 43 km. Charging 3h 20. 6 maps. Traction Control. Flywheel. FRB. TKO. Brand abbreviated EM. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black/blue/red/white/grey |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.