Eliminator - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kawasaki Eliminator is a modern custom cruiser designed for riders seeking retro styling with contemporary performance. Powered by a 451cc parallel-twin engine producing 45.4 horsepower, it delivers accessible power and agile handling ideal for new and experienced cruiser enthusiasts. Known for blending classic chopper aesthetics with reliable Japanese engineering at an affordable price point.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Flat Spark Black, Grey |
| Price | US$ 6499. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Kawasaki Eliminator |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 88.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.80 litres/100 km (26.3 km/l or 61.90 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCBI w/ Digital Advance |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. DFI 32mm Throttle Bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 70.0 x 58.6 mm (2.8 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Max Torque | 42.6 Nm (4.3 kgf-m or 31.4 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Capacity | 451.0 ccm (27.52 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.87 litres (3.40 US gallons) |
| Wheelbase | 1519 mm (59.8 inches) |
| Ground Clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall Width | 785 mm (30.9 inches) |
| Overall Length | 2250 mm (88.6 inches) |
| Overall Height | 1100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2785 HP/kg |
| Wet Weight | 176.0 kg (388.0 pounds) |
| Dry Weight | 163.0 kg (359.4 pounds) |
Eliminator dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims. IRC Grand High Speed tires |
| Rear Brakes | Single disc. Single disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Single disc with twin-piston caliper. Optional ABS. |
| Rear Tyre | 150/80-16 |
| Front Tyre | 130/70-18 |
| Rear Wheel Travel | 79 mm (3.1 inches) |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Wheel Travel | 119 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Trail | 121 mm (4.8 inches) |
| Frame | Trellis, high-tensile steel |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kawasaki Eliminator discussion group or the general Kawasaki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Smartphone connectivity. USB. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Lubrication system | Forced lubrication, wet sump |
| Power | 45.4 HP (33.1 kW)) @ 9000 RPM |
| Engine type | Twin, four-stroke |
| Year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.