Erik Buell Racing 1190RS - 2012 Specifications and Reviews
The 2012 Erik Buell Racing 1190RS is a lightweight superbike engineered for experienced riders seeking aggressive performance. Its advanced chassis features magnesium wheels, Ohlins suspension, and powerful braking systems, delivering exceptional handling and stopping power. Known for its minimalist design and track-focused capability, it appeals to performance enthusiasts prioritizing agility and precision.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2012 |
| Model | Erik Buell Racing 1190RS |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | 520 Chain, 16/41 |
| Clutch | Wet multiplate Slipper |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | DOHC |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 106.0 x 67.5 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression | 14.3:1 |
| Torque | 131.53 Nm (13.4 kgf-m or 97.0 ft.lbs) @ 9400 |
| Power | 175.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 1190.00 ccm (72.61 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Magnesium |
| Rear brakes | Single disc. Lightweight disc, 2 piston caliper |
| Front brakes | Double disc. ISO finned rotor, 8 piston caliper with cooling duct |
| Rear tyre dimensions | 190/55-R17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-R17 |
| Rear suspension | Ohlins fully adjustable TTX coil over monoshock with remote reservoir |
| Front suspension | 43 mm Ohlins inverted fork, adjustable compression damping, rebound damping adjustable spring preload |
| Trail | 86 mm (3.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 22.0° |
| Frame type | Aluminum frame with integral fuel reservoir. Optimized stiffness aluminum swing arm. |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.41 litres (4.60 gallons) |
| Wheelbase | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Power/weight ratio | 0.9943 HP/kg |
| Dry weight | 176.0 kg (388.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Optional polished engine, custom ergonomics, GP shift pattern, and more. Limited edition bike. Each unit engraved with sequential production number. |
| Instruments | Analog tach; LCD speedo |
| Oil capacity | 3.70 litres (0.24 quarts) |
| Wheelbase | 1,537 mm (60.5 inches) |
| Ground clearance | 165 mm (6.5 inches) |
| Alternate seat height | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Seat | Low-profile (sleek) or high-profile (plush) |
| Rear brakes diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear tyre | 190/70-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 165 mm (6.5 inches) |
| Rear Suspension | Öhlins fully adjustable. 3 modes, dragster, cruiser, road racer. |
| Front wheel travel | 132 mm (5.2 inches) |
| Front Suspension | Öhlins Upside-down, fully adjustable fork |
| Exhaust system | Handcrafted by ECOSSE. 2 into 1. Stainless steel head pipes with dual titanium mufflers. |
| Bore x Stroke | 108.0 x 108.0 mm (4.3 x 4.3 inches) |
| Compression | 10.5:1 |
| Torque | 185.77 Nm (18.9 kgf-m or 137.0 ft.lbs) |
| Engine details | Billet aluminum; 45-degree American V-Twin. Hand built, blueprinted and balanced. Dynamically balanced crank for reduced vibration. |
| Capacity: | 1966.00 ccm (119.97 cubic inches) |
| Model | Ecosse The Heretic |
| Color options | Boreas Frost/Burnt Armor, Abraxas Inferno/Burnt Armor |
| Electrical | Buell Li-tech Lithium Nanotech Battery |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.