Esum S Pro - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Kollter Esum S Pro is an electric super motard designed for urban commuters and riders seeking eco-friendly performance. Its 8 kW permanent magnet motor delivers 50 Nm of torque for nimble city riding, while the lightweight plate tube frame and responsive suspension setup make it ideal for navigating tight streets and tight corners. Best known for combining zero-emission capability with fun, agile handling.
2025
General information | |
| Color Options | White/red |
| Category | Super motard |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 50.0 Nm (5.1 kgf-m or 36.9 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Engine Details | Permanent Magnet motor, peak power 8 kW |
| Engine Type | Electric |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1470 mm (57.9 inches) |
| Ground Clearance | 252 mm (9.9 inches) |
| Overall Width | 860 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2080 mm (81.9 inches) |
| Overall Height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 665 mm (26.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0550 HP/kg |
| Dry Weight | 122.0 kg (269.0 pounds) |
Esum S Pro dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Single piston |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Tyre | 120/70-17 |
| Front Tyre | 110/70-17 |
| Rear Suspension | Medium hydraulic shock absorber |
| Front Suspension | 37mm inverted hydraulic shock absorber adjustable rebound damping |
| Frame | Plate tube welding |
| | |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 75.0 km/h (46.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kollter Esum S Pro discussion group or the general Kollter discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Charging time 6 hours. One or two 72V 26Ah lithium battery. Range to 100 km. Chinese brand. |
| Lighting | LED headlight |
| Output | 6.7 HP (4.9 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Kollter Esum S Pro |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.