FJR1300AE - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Yamaha FJR1300AE is a premium sport-touring motorcycle designed for experienced riders seeking long-distance capability with sportbike performance. Its liquid-cooled 1298cc in-line four engine delivers 144 horsepower and smooth power delivery, making it ideal for highway cruising and spirited riding. Known for its balanced handling, comfortable ergonomics, and advanced technology, the FJR1300AE excels at covering ground quickly and confidently.
2025
General information | |
| Color Options | Cobalt Blue |
| Category | Sport touring |
| Model | Yamaha FJR1300AE |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 143.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.20 litres/100 km (16.1 km/l or 37.94 mpg) |
| Clutch | Assist and slipper clutch |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | TCI |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 79.0 x 66.2 mm (3.1 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 138.0 Nm (14.1 kgf-m or 101.8 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Details | Forward-inclined parallel cylinder |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 1298.0 ccm (79.20 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 25.00 litres (6.61 US gallons) |
| Wheelbase | 1545 mm (60.8 inches) |
| Ground Clearance | 125 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall Length | 2230 mm (87.8 inches) |
| Overall Height | 1455 mm (57.3 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 292.0 kg (643.7 pounds) |
| | |
FJR1300AE dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Brake Disc Diameter | 282 mm (11.1 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Front Wheel Travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
| Frame | Aluminium, Diamond Shaped |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yamaha FJR1300AE discussion group or the general Yamaha discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | LED headlights with adaptive cornering lights |
| Instruments | Analog/digital |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Alternate seat height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Output | 144.2 HP (105.2 kW)) @ 8000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.