F 900 XR - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW F 900 XR is a versatile adventure sport tourer designed for riders seeking comfortable long-distance touring with spirited road performance. Its lightweight 206 kg chassis, responsive handling, and upright ergonomics make it ideal for both experienced and intermediate riders tackling mixed terrain and highways. Known for balanced practicality and everyday usability, the F 900 XR excels as a do-it-all middleweight that prioritizes accessibility without sacrificing capability.
2025
General information | |
| Color Options | Racing Red, Triple Black, Sport |
| Price | US$ 12370. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard Euro 5 |
| Emission | 97.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.20 litres/100 km (23.8 km/l or 56.00 mpg) |
| Clutch | Multiple-disc wet clutch (anti hopping), mechanically operated |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 86.0 x 77.0 mm (3.4 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 13.1:1 |
| Max Torque | 92.2 Nm (9.4 kgf-m or 68.0 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 895.0 ccm (54.61 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.50 litres (4.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1521 mm (59.9 inches) |
| Overall Width | 860 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2160 mm (85.0 inches) |
| Overall Height | 1420 mm (55.9 inches) |
| Seat Height | 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5099 HP/kg |
| Dry Weight | 205.9 kg (454.0 pounds) |
| | |
F 900 XR dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. 4-piston calipers. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 172 mm (6.8 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable, rebound damping adjustable |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork, Ø 43 mm |
| Trail | 105 mm (4.1 inches) |
| Frame | Bridge-type frame, steel shell construction |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 199.6 km/h (124.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW F 900 XR discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 43 mm (1.7 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Sprockets | 17/44 (front/rear) |
| Idle speed | 1250 +/- 50 RPM |
| Spark plugs | NGK LMAR8J-9E |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 5W-40 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | Up to 3-years or 36,000 miles |
| Lighting | LED headlights |
| Electrical | Permanent magnetic alternator 416 W. 12 V / 12 Ah, maintenance-free battery. |
| Instruments | 6.5” TFT display with BMW Motorrad Connectivity |
| Oil capacity | 3.00 litres (3.17 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 3.50 litres (0.92 US gallons) |
| Alternate seat height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 29.5° |
| Driveline | Endless O-ring chain with shock damping in rear wheel hub |
| Lubrication system | Dry sump |
| Output | 105.0 HP (76.6 kW)) @ 8500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | BMW F 900 XR |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.