Factory Bike J 10 - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Factory Bike J 10 is a lightweight 250cc cross and motocross bike designed for entry-level and intermediate off-road riders. Powered by a dependable air-cooled single-cylinder four-stroke engine producing 25 horsepower, it offers responsive handling and affordability. Known for its versatile terrain capability and user-friendly performance, this machine excels as an accessible introduction to competitive off-road riding.
2022
General information | |
| Category | Cross / motocross |
| Year | 2022 |
| Model | Factory Bike J 10 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multidisc in oil cath |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Carburettor |
| Power | 25.0 Horsepower">HP (18.2 Kilowatt">kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 250.0 ccm (15.26 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 100/90-18 |
| Front tire | 80/100-21 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Inverted |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.50 litres (1.72 US gallons) |
| Wheelbase | 1410 mm (55.5 inches) |
| Overall width | 500 mm (19.7 inches) |
| Overall length | 1790 mm (70.5 inches) |
| Overall height | 960 mm (37.8 inches) |
| Seat height | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2273 HP/kg |
| Dry weight | 110.0 kg (242.5 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Spanish Brand |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Red |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.