Factory Bike Phantom R 14 Agua - 2005 Specifications and Reviews
The 2005 Factory Bike Phantom R 14 Agua is a compact 49cc minibike designed for young riders and beginners seeking an affordable entry into off-road riding. Powered by a liquid-cooled two-stroke single cylinder engine producing 11 horsepower, it delivers agile handling and straightforward maintenance. Best suited for recreational trail use and learning fundamentals, this model combines reliability with accessible performance for novice pilots.
2005
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Automatic |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Mixed 2T oil 2% |
| Starter | Kick |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor. Dell´Ortho 19 mm |
| Bore x stroke | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) |
| Compression | 13.0:1 |
| Power | 11.00 |
| Stroke | 2 |
| Engine type | Single cylinder |
| Capacity: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Overall width | 700 mm (27.6 inches) |
| Overall length | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Dry weight | 45.0 kg (99.2 pounds) |
Factory Bike Phantom R 14 Agua dimensions and frame | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 184 mm (7.2 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear suspension | Monshock |
| Front suspension | Paioli |
| Frame type | Hardened steel |
| | |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.2444 HP/kg |
| Category | Minibike, cross |
| Year | 2005 |
| Model | Factory Bike Phantom R 14 Agua |
| | |
Other specs | |
| Color options | Red, Blue |
| Fuel capacity | 2.50 litres (0.66 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.