Fiddle 125 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Sym Fiddle 125 is a practical Euro 5-compliant scooter designed for urban commuters and novice riders seeking an affordable, fuel-efficient solution. Powered by a 124.6cc four-stroke engine delivering 11.3 horsepower, it features an automatic CVT transmission and fuel injection for smooth, effortless city riding. Known for its reliability and low running costs, the Fiddle 125 excels as an economical entry-level scooter for daily commuting.
2025
General information | |
| Color Options | White,Black |
| Price | Euro 2750. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection. EFI |
| Bore x Stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Max Torque | 10.3 Nm (1.1 kgf-m or 7.6 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 11.3 HP (8.2 kW)) @ 8500 RPM |
| Capacity | 124.6 ccm (7.60 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.20 litres (1.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1305 mm (51.4 inches) |
| Overall Width | 675 mm (26.6 inches) |
| Overall Length | 1890 mm (74.4 inches) |
| Overall Height | 1115 mm (43.9 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 121.0 kg (266.8 pounds) |
| | |
Fiddle 125 dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 120/70-12 |
| Front Tyre | 110/70-12 |
| Rear Suspension | Dual shocks, adjustable |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sym Fiddle 125 discussion group or the general Sym discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | USB charging. The SYM brand is owned by Sanyang Motor in Taiwan. |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | LCD instruments |
| Driveline | CVT |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Sym Fiddle 125 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.