Fisher MRX - 2007 Specifications and Reviews
The 2007 Fisher MRX is a middleweight sport bike designed for riders seeking nimble performance and agile handling. Its 647cc V-twin engine delivers 103 horsepower with responsive carbureted fuel delivery, making it ideal for both road and track enthusiasts. Known for its lightweight chassis and precise steering, the MRX excels as an accessible yet capable sportbike.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2007 |
| Model | Fisher MRX |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Starter | Electric |
| Ignition | Computer-controlled digital with variable mapping |
| Fuel control | DOHC |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Carburettor. Dual Mikuni 39mm |
| Bore x stroke | 81.6 x 62.0 mm (3.2 x 2.4 inches) |
| Compression | 11.5:1 |
| Torque | 52.00 |
| Power | 103.25 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 647.00 ccm (39.48 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,397 mm (55.0 inches) |
| Alternate seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 175.5 kg (387.0 pounds) |
Fisher MRX dimensions and frame | |
| Rear brakes diameter | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 160/60-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension | Ohlins PR43 |
| Front suspension | 43mm inverted telescopic with compression and rebound adjustment |
| Trail | 98 mm (3.9 inches) |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.5882 HP/kg |
Other specs | |
| Fuel capacity | 17.03 litres (4.50 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.