GPX Moto FSE 250E - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 GPX Moto FSE 250E is a lightweight enduro motorcycle designed for entry-level and amateur off-road riders. Powered by a 249cc liquid-cooled four-stroke single-cylinder engine, it offers accessible performance and manageable handling on trails and rough terrain. Known for its affordability and practicality, this bike suits riders seeking an uncomplicated, reliable platform for adventure riding.
2023
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 1 vote to show the rating. |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2023 |
| Model | GPX Moto FSE 250E |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | TBD |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Oil pump with cartridge oil filter |
| Ignition | CDI |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x Stroke | 71.0 x 62.2 mm (2.8 x 2.4 inches) |
| Compression | 9.0:1 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 249.0 ccm (15.19 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. 2-piston caliper |
| Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front brakes | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear tire | 100/90-18 |
| Front tire | 80/100-21 |
| Rear wheel travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | Linkage, spring preload w/ fully adjustable compression and rebound |
| Front wheel travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | Telescopic, cartridge type, compression and rebound adjustable |
| Trail | 110 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.1° |
| Frame type | Central backbone chromo ´A´ box |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 9.46 litres (2.50 US gallons) |
| Wheelbase | 1481 mm (58.3 inches) |
| Ground clearance | 330 mm (13.0 inches) |
| Seat height | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 111.6 kg (246.0 pounds) |
Other specs | |
| Light | LED lights |
| Starter | Electric |
| Color options | White/Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.