GSX R1000R - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki GSX-R1000R is a lightweight supersport designed for experienced track and road riders seeking sharp handling and aggressive performance. Its 999cc in-line four produces 185 horsepower with advanced electronics including ride-by-wire throttle control. Known for nimble agility and track-focused engineering, it balances raw power with precision.
2025
General information | |
| Color Options | Candy Daring Red/Glass Sparkle Black, Metallic Matte Sword Silver |
| Price | US$ 18649. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, multi-plate type, SCAS-equipped |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Ride-by-Wire throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.1 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 13.2:1 |
| Max Torque | 117.0 Nm (11.9 kgf-m or 86.3 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Max Power | 185.0 HP (135.0 kW)) @ 11500 RPM |
| Engine Details | Titanium valves |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 999.8 ccm (61.01 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 16.00 litres (4.23 US gallons) |
| Wheelbase | 1420 mm (55.9 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 705 mm (27.8 inches) |
| Overall Length | 2075 mm (81.7 inches) |
| Overall Height | 1145 mm (45.1 inches) |
| Seat Height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 202.0 kg (445.3 pounds) |
| | |
GSX R1000R dimensions and frame | |
| Seat | Passenger seat can exchanged with a color-matched solo tail cowl. |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin-1 piston. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo 4-piston. ABS. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Showa inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame | Twin-spar aluminum |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki GSX-R1000R discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | IMU, adjustable traction control, Bi-Directional Quick Shift System, and Drive Mode Selector, Launch Control. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | LCD multifunction instrument panel, black background. |
| Exhaust system | 4-2-1 exhaust |
| Driveline | Chain, DID 525HV3, 120 links |
| Lubrication system | Wet sump |
| Motorcycle name | Suzuki GSX-R1000R |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.