G 310 R - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 BMW G 310 R is an entry-level naked bike designed for new and budget-conscious riders seeking a lightweight, manageable platform. Known for its approachable 785mm seat height, responsive handling, and standard ABS braking, it excels as a practical commuter and learner bike. Its compact 1380mm wheelbase and 164kg weight make it ideal for developing riding skills in urban environments.
2025
General information | |
| Color Options | Sport, Passion, Triple black |
| Price | US$ 5190. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | BMW G 310 R |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-4 |
| Emission | 77.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.33 litres/100 km (30.0 km/l or 70.64 mpg) |
| Clutch | Multi-disc oil bath (anti-hopping) with self-reinforcement |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 62.1 mm (3.1 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Max Torque | 28.0 Nm (2.9 kgf-m or 20.7 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Capacity | 313.0 ccm (19.10 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 10.98 litres (2.90 US gallons) |
| Wheelbase | 1380 mm (54.3 inches) |
| Overall Width | 849 mm (33.4 inches) |
| Overall Length | 2005 mm (78.9 inches) |
| Overall Height | 1080 mm (42.5 inches) |
| Seat Height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2152 HP/kg |
| Wet Weight | 164.2 kg (362.0 pounds) |
| Dry Weight | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| | |
G 310 R dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. Single-piston floating caliper. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 241 mm (9.5 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 4-piston fixed caliper, radially bolted. ABS. |
| Rear Tyre | 150/60-R17 |
| Front Tyre | 110/70-R17 |
| Rear Wheel Travel | 132 mm (5.2 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminum dual swing arm, central spring strut, spring pre-load adjustable |
| Front Wheel Travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic fork, Ø 41mm |
| Trail | 114 mm (4.5 inches) |
| Frame | Tubular space |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 141.6 km/h (88.0 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW G 310 R discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 41 mm (1.6 inches) |
| Tire pressure rear | 33 PSI (2.3 Bar or 230 kPa) |
| Tire pressure front | 32 PSI (2.2 Bar or 220 kPa) |
| Sprockets | 16/40 (front/rear) |
| Idle speed | 1600 +/- 100 RPM |
| Spark plugs | NGK LMAR9D-J |
| Brake fluid | DOT4 |
| Engine oil | SAE 15W-50 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 3-years or 36,000 miles warranty |
| Lighting | LED headlight, tail light and LED indicators |
| Electrical | Three-phase alternator with 308 W. 12 V, 8 Ah battery |
| Oil capacity | 1.70 litres (1.8 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 1.00 litres (0.26 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 25.1° |
| Exhaust system | Stainless steel |
| Driveline | X-ring chain with shock absorption in the real wheel hub |
| Lubrication system | Wet sump |
| Power | 34.0 HP (24.8 kW)) @ 9250 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.