Gas Mc 150 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 GAS GAS MC 150 is a lightweight, nimble off-road machine ideal for amateur and intermediate riders seeking technical trail performance. Its compact dimensions, minimal dry weight of 92.8 kg, and capable WP XACT suspension excel in demanding terrain navigation and skill development.
2025
General information | |
| Color Options | Red/black |
| Price | US$ 7849. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
| Model | GAS GAS MC 150 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | DS wet multi-disc clutch, Braktec hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Vitesco Technologies EMS |
| Induction | Injection. Keihin EFI, throttle body 39 mm |
| Bore x Stroke | 58.0 x 54.5 mm (2.3 x 2.1 inches) |
| Capacity | 144.0 ccm (8.79 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.90 litres (2.09 US gallons) |
| Wheelbase | 1493 mm (58.8 inches) |
| Ground Clearance | 354 mm (13.9 inches) |
| Seat Height | 956 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 92.8 kg (204.6 pounds) |
Gas Mc 150 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Suspension | WP XACT Monoshock with linkage |
| Front Wheel Travel | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Suspension | WP XACT-USD (AER), 48 mm |
| Frame | Central double-cradle-type 25CrMo4 steel. |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 GAS GAS MC 150 discussion group or the general GAS GAS discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Electrical | 2 Ah battery. |
| Rake (fork angle) | 26.1° |
| Driveline | 520, Non-sealed chain |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Model year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.