Gas Txt Gp 250 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 GAS GAS Txt Gp 250 is a lightweight trials motorcycle designed for aspiring and intermediate riders seeking technical skill development. Known for its agile handling and compact dimensions, it excels in navigating obstacles and tight terrain with precision. The adjustable suspension and low seat height make it accessible for riders building confidence in trials riding.
2025
General information | |
| Color Options | Red/Black |
| Category | Trial |
| Model | GAS GAS TXT GP 250 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | BRAKTEC hydraulics - diaphragm GG 1/3 |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Hidria ECU |
| Induction | Carburettor. Keihin PWK 28 |
| Bore x Stroke | 72.5 x 60.0 mm (2.9 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Engine Details | Reed valve. |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 247.7 ccm (15.11 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 2.40 litres (0.63 US gallons) |
| Wheelbase | 1320 mm (52.0 inches) |
| Ground Clearance | 325 mm (12.8 inches) |
| Overall Width | 825 mm (32.5 inches) |
| Overall Length | 2010 mm (79.1 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 630 mm (24.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 67.9 kg (149.7 pounds) |
| | |
Gas Txt Gp 250 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Wheel Travel | 174 mm (6.9 inches) |
| Rear Suspension | TECH hydraulic damper with linkage, 3-way adjustable |
| Front Wheel Travel | 160 mm (6.3 inches) |
| Front Suspension | TECH aluminium bar 39 |
| Frame | 25CrMo4 steel central-tube |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 GAS GAS TXT GP 250 discussion group or the general GAS GAS discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Chain size | 520 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Spanish made bike. |
| Rake (fork angle) | 23.0° |
| Exhaust system | Aluminium |
| Driveline | 520 chain |
| Lubrication system | Pr-mix 1:50 |
| Year of manufacture | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.