Gas Txt Racing 250 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 GAS GAS Gas Txt Racing 250 is a lightweight, nimble trials bike designed for aspiring and intermediate riders seeking technical off-road capability. Known for its responsive handling and minimal 69.4 kg dry weight, it excels on rocky terrain and challenging natural obstacles with adjustable suspension for varied conditions.
2025
General information | |
| Color Options | Red/black |
| Category | Trial |
| Model | GAS GAS TXT Racing 250 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | BRAKTEC hydraulics - diaphragm GG 1/3 |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Hidria ECU |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 72.5 x 60.0 mm (2.9 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Capacity | 247.7 ccm (15.11 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 2.40 litres (0.63 US gallons) |
| Wheelbase | 1320 mm (52.0 inches) |
| Ground Clearance | 325 mm (12.8 inches) |
| Overall Width | 825 mm (32.5 inches) |
| Overall Length | 2010 mm (79.1 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Seat Height | 630 mm (24.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 69.4 kg (153.0 pounds) |
| | |
Gas Txt Racing 250 dimensions and frame | |
| Wheels | Spoked wheels with aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 4-piston caliper |
| Rear Wheel Travel | 174 mm (6.9 inches) |
| Rear Suspension | TECH hydraulic damper with linkage, 2-way adjustable |
| Front Wheel Travel | 160 mm (6.3 inches) |
| Front Suspension | TECH aluminium bar 39 |
| Frame | 25CrMo4 steel central-tube |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 GAS GAS TXT Racing 250 discussion group or the general GAS GAS discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Chain size | 520 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Spanish made bike. |
| Rake (fork angle) | 23.0° |
| Exhaust system | Aluminium |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Year | 2025 |






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.