|
| Color Options | Light blue, grey, purple |
| Category | Scooter |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Centrufugal |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Ignition | TCI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 52.4 x 54.4 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Max Torque | 9.0 Nm (0.9 kgf-m or 6.6 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Max Power | 8.3 HP (6.1 kW)) @ 7500 RPM |
| Capacity | 117.0 ccm (7.14 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Wheelbase | 1270 mm (50.0 inches) |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Overall Width | 693 mm (27.3 inches) |
| Overall Length | 1840 mm (72.4 inches) |
| Overall Height | 1165 mm (45.9 inches) |
| Seat Height | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0839 HP/kg |
| Dry Weight | 99.0 kg (218.3 pounds) |
|
|
Gemma 125 dimensions and frame |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Brake Disc Diameter | 130 mm (5.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Combined braking system (CBS) |
| Rear Tyre | 110/90-12 |
| Front Tyre | 100/90-12 |
| Rear Wheel Travel | 65 mm (2.6 inches) |
| Rear Suspension | Mono-shock-absorber, adjustable |
| Front Wheel Travel | 95 mm (3.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 86.0 km/h (53.4 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Keeway Gemma 125 discussion group or the general Keeway discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Keyless. Connectivity. Chinese brand owned by Qianjiang Group. |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Digital |
| Driveline | CVT |
| Lubrication system | Pressure splash |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Keeway Gemma 125 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.