Gig - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White/red/black |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
| Model | Ola Gig |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | No direct emissions |
| Gearbox | 1-speed |
| Cooling System | Air |
| Max Power | 0.3 HP (0.2 kW)) |
| Engine Details | Peak performance 3 kW. |
| Engine Type | Electric |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wheelbase | 1359 mm (53.5 inches) |
| Ground Clearance | 160 mm (6.3 inches) |
| Overall Width | 850 mm (33.5 inches) |
| Overall Length | 1861 mm (73.3 inches) |
| Overall Height | 1288 mm (50.7 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
Gig dimensions and frame |
| Wheels | Alloy rims |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Twin telescopic |
| Frame | Tubular and Sheet metal |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 25.0 km/h (15.5 mph) |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ola Gig discussion group or the general Ola discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Range up to 112 km. Home charging 5.9 hours. Single portable battery. Made in India. Brand also called Ola Electric. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED headlights |
| Instruments | Digital |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.