Govecs Elmoto Loop - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 Govecs Elmoto Loop is a lightweight electric scooter ideal for urban commuters seeking affordable, eco-friendly short-distance travel. Known for its swappable lithium-ion battery, 80 km range, and compact design at just 59 kg, it excels in city navigation and daily convenience riding. Its low seat height and nimble proportions make it accessible to diverse riders.
2020
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 1 vote to show the rating. |
| Category | Allround |
| Year | 2020 |
| Model | Govecs Elmoto Loop |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | No exhaust |
| Gearbox | 1-speed |
| Cooling system | Air |
| Top speed | 45.0 km/h (28.0 mph) |
| Torque | 54.0 Nm (5.5 kgf-m or 39.8 ft.lbs) |
| Power | 2.7 Horsepower">HP (2.0 Kilowatt">kW)) |
| Engine details | Gearless, brushless wheel hub motor with membrane ventilated housing |
| Engine type | Electric |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tire | 2.34-24 |
| Front tire | 2.35-24 |
| Rear Suspension | Twin-Shock buffers |
| Front Suspension | Marzocchi double bridge-fork |
| Frame type | Steel tube |
Physical measures and capacities | |
| Overall width | 716 mm (28.2 inches) |
| Overall length | 1895 mm (74.6 inches) |
| Overall height | 1150 mm (45.3 inches) |
| Alternate seat height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 59.0 kg (130.1 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Lithium-Ion battery (48 V/ 37 Ah), swappable. Charging time 4.5 hours. Range 80 km. |
| Factory warranty | 24 months |
| Light | LED |
| Starter | Electric |
| Color options | Green/black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.