Honda Grom - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Honda Grom is a lightweight 124cc sport bike designed for beginner riders and urban commuters seeking nimble, fun-to-ride performance. Known for its manageable power delivery, excellent fuel efficiency, and playful character, the Grom excels in city environments and tight spaces. Its affordable price point and low seat height make it an ideal entry-level motorcycle for new riders building confidence and skills.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 1 vote to show the rating. |
| Type | Sport |
| Year model | 2024 |
| Motorcycle name | Honda Grom |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Meets current EPA standards. Models sold in California meet current CARB standards. Euro 5. |
| Greenhouse gases | 32.7 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 1.41 litres/100 km (70.9 km/l or 166.82 mpg) |
| Driveline | 15T/38T chain |
| Clutch | Multiplate wet |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Ignition | Electronic |
| Fuel control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Fuel system | Injection. PGM-FI |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 50.0 x 63.1 mm (2.0 x 2.5 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 11.0 Nm (1.1 kgf-m or 8.1 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Effect | 9.9 HP (7.2 kW)) @ 7250 RPM |
| Type of engine | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear tire | 130/70-12 |
| Front tire | 120/70-12 |
| Rear wheel travel | 104 mm (4.1 inches) |
| Rear suspension | Single shock with steel box-section swingarm |
| Front wheel travel | 99 mm (3.9 inches) |
| Front suspension | 31mm telescopic inverted fork |
| Trail | 84 mm (3.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Frame type | Steel mono-backbone |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 1.10 litres (1.16 US quarts) |
| Fuel capacity | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Wheelbase | 1200 mm (47.2 inches) |
| Ground clearance | 180 mm (7.1 inches) |
| Overall width | 720 mm (28.3 inches) |
| Overall length | 1760 mm (69.3 inches) |
| Overall height | 1015 mm (40.0 inches) |
| Seat height | 761 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 101.2 kg (223.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Model ID: Grom125. ABS model ID: Grom125A. Ads 4 lbs to the weight. |
| Factory warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Light | LED lighting |
| Instruments | LCD digital dash with speedometer, twin trip meters, fuel gauge and clock. |
| Starter | Electric |
| Color options | Matte Black Metallic, Cherry Red, Force Metallic Silver |
Maintenance and service data | |
| Fork tube size | 31 mm (1.2 inches) |
| Tire pressure rear | 29 PSI (2 Bar or 200 kPa) |
| Tire pressure front | 29 PSI (2 Bar or 200 kPa) |
| Sprockets | 15/38 (front/rear) |
| Idle speed | 1400 +/- 100 RPM |
| Spark plugs | NGK CPR7EA-9S |
| Brake fluid | DOT 4 |














Please Login or Register if you would like to leave a comment.