GSX R750Z - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 Suzuki GSX-R750Z is a middleweight sportbike engineered for track-focused riders seeking sharp handling and accessible performance. Its 150-horsepower inline-four engine delivers responsive acceleration, while the lightweight chassis excels in cornering agility. This bike balances everyday ridability with competitive track capability, making it ideal for amateur racers and experienced enthusiasts.
2026
General information | |
| Color Options | Pearl Brilliant White/Metallic Triton Blue |
| Price | US$ 13149. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Suzuki GSX-R750Z |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Transistorized |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Suzuki Dual Throttle Valve fuel injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 70.0 x 48.7 mm (2.8 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Max Torque | 86.2 Nm (8.8 kgf-m or 63.6 ft.lbs) @ 11200 RPM |
| Max Power | 150.0 HP (109.5 kW)) @ 13200 RPM |
| Engine Details | Titanium alloy valves |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Capacity | 750.0 ccm (45.77 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 710 mm (28.0 inches) |
| Overall Length | 2030 mm (79.9 inches) |
| Overall Height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| | |
GSX R750Z dimensions and frame | |
| Seat | Passenger seat can be replaced with an optional color-matched solo tail cowl. |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin-1 piston. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo 4-piston. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame | Twin-spar aluminum cradle |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki GSX-R750Z discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 41 mm (1.6 inches) |
| Tire pressure rear | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Tire pressure front | 33 PSI (2.3 Bar or 230 kPa) |
| Sprockets | 15/43 (front/rear) |
| Chain links | 116 |
| Chain size | 525 |
| Idle speed | 1000-1200 RPM |
| Spark plugs | NGK CR9EIA-9, DENSO IU27D |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 10W-40 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 3 ride modes. Small windscreen. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | Vertically stacked high- and low-beam 65W halogen bulbs |
| Instruments | Analog tachometer and LCD panel with speed, odometer, dual trip meter, reserve trip meter, clock, coolant temperature/oil pressure indicator, S-DMS, and gear position indicators |
| Oil capacity | 3.40 litres (3.59 US quarts) |
| Driveline | RK525ROZ5Y, 116 links chain |
| Lubrication system | Wet sump |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.