GSX S1000GT - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Suzuki GSX-S1000GT is a sport-touring middleweight powered by a 152-horsepower 999cc inline-four engine with titanium valves and ride-by-wire throttle control. Built for riders seeking aggressive styling with practical touring capability, it excels at delivering spirited road performance combined with comfort for extended journeys.
2025
General information | |
| Color Options | Metallic Triton Blue, Candy Daring Red, Glass Sparkle Black |
| Category | Sport touring |
| Model | Suzuki GSX-S1000GT |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 117.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.08 litres/100 km (19.7 km/l or 46.30 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate type. Suzuki Clutch Assist. |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Electronic ignition (Transistorized) |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Ride-by-Wire throttle bodies |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 73.4 x 59.0 mm (2.9 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Max Torque | 106.0 Nm (10.8 kgf-m or 78.2 ft.lbs) |
| Engine Details | Titanium valves |
| Capacity | 999.0 ccm (60.96 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1460 mm (57.5 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 825 mm (32.5 inches) |
| Overall Length | 2140 mm (84.3 inches) |
| Overall Height | 1215 mm (47.8 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 226.0 kg (498.2 pounds) |
GSX S1000GT dimensions and frame | |
| Seat | Passenger seat can be replaced by a color-matched solo tail cowl. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Nissin, 1-piston. |
| Brake Disc Diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo, 4-piston. |
| Rear Tyre | 190/50-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Frame | Twin-spar aluminum |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Suzuki GSX-S1000GT discussion group or the general Suzuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 43 mm (1.7 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Sprockets | 17/45 (front/rear) |
| Chain links | 116 |
| Chain size | 525 |
| Spark plugs | NGK CR9EIA-9 or DENSO IU27D |
| Coolant | 3.00 litres (0.79 US gallons) |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 10W-40 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 3 ride modes. Traction control. Cruise control. Bi-directional quickshift system. Connectivity. Windscreen. |
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Carrying Capacity | Saddle bags |
| Lighting | Dual LED headlight |
| Instruments | TFT multifunction instrument panel |
| Oil capacity | 3.30 litres (3.49 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 25.0° |
| Exhaust system | Stainless steel, 4-2-1 |
| Driveline | Constant mesh. Chain, RK525GSH, 525 x 116 links. |
| Lubrication system | Wet sump |
| Power | 152.0 HP (110.9 kW)) |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations































Please Login or Register if you would like to leave a comment.