HP Power Nickel 150 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 HP Power Nickel 150 is an entry-level commuter motorcycle ideal for new riders and urban commuters seeking affordable, practical transportation. Its lightweight 121 kg frame, compact dimensions, and accessible 800 mm seat height make it easy to handle, while the electric starter and dual headlights enhance convenience and visibility for daily riding.
2011
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2011 |
| Model | HP Power Nickel 150 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 3 |
| Driveline | CVT |
| Transmission type,final drive | Belt |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Fuel control | OHC |
| Valves per cylinder | 2 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 152.00 ccm (9.28 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/60-13 |
| Front tyre dimensions | 130/60-13 |
| Frame type | Steel |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Wheelbase | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Overall width | 690 mm (27.2 inches) |
| Overall length | 2,030 mm (79.9 inches) |
| Overall height | 1,205 mm (47.4 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 121.0 kg (266.8 pounds) |
| Dry weight | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Comments | Model ID: TRX90X |
| Factory warranty | 1 year. Transferable, unlimited mileage limited warranty |
| Wheelbase | 983 mm (38.7 inches) |
| Ground clearance | 99 mm (3.9 inches) |
| Rear tyre | 19/8-8 |
| Front tyre | 20/7-8 |
| Rear wheel travel | 66 mm (2.6 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock |
| Front wheel travel | 66 mm (2.6 inches) |
| Front Suspension | Independent suspension |
| Clutch | Automatic |
| Fuel system | Carburettor. 15mm piston-valve carburetor |
| Bore x Stroke | 47.0 x 49.5 mm (1.9 x 1.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Model | Honda TRX90X |
| Color options | Black |
| Seat | 3-spoke wheels |
| Electrical | 12 Volt |
| Light | Dual headlights |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.