HD 300 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Sym HD 300 is a practical maxi-scooter designed for commuters and casual riders seeking affordable, reliable urban mobility. Powered by a 278cc liquid-cooled four-stroke engine producing 25.4 horsepower, it delivers adequate performance for city riding with a top speed of 127 km/h. Its automatic transmission and fuel-injected engine make it accessible to new riders while offering the comfort and storage benefits typical of the maxi-scooter category.
2025
General information | |
| Color Options | White, grey, dark grey, blue |
| Price | Euro 4999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Scooter |
| Model | Sym HD 300 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection. EFI |
| Bore x Stroke | 75.0 x 63.0 mm (3.0 x 2.5 inches) |
| Max Torque | 26.2 Nm (2.7 kgf-m or 19.3 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 278.3 ccm (16.98 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 10.00 litres (2.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1505 mm (59.3 inches) |
| Overall Width | 770 mm (30.3 inches) |
| Overall Length | 2220 mm (87.4 inches) |
| Overall Height | 1225 mm (48.2 inches) |
| Seat Height | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| | |
HD 300 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. |
| Rear Tyre | 140/70-16 |
| Front Tyre | 110/70-16 |
| Rear Suspension | Dual Shock |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 127.0 km/h (78.9 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sym HD 300 discussion group or the general Sym discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | The SYM brand is owned by Sanyang Motor in Taiwan. |
| Carrying Capacity | Underseat storage |
| Lighting | LED lights |
| Instruments | Analogue/digital |
| Driveline | CVT |
| Output | 25.4 HP (18.5 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.