Herald Cafe Racer 250 - 2017 Specifications and Reviews
The 2017 Herald Cafe Racer 250 is a lightweight, retro-styled commuter bike ideal for new riders and urban enthusiasts. With its classic cafe racer aesthetic, electric starter, and manageable 130kg weight, it offers accessible performance and easy handling. Best known for combining vintage styling with modern conveniences at an entry-level price point, it suits riders seeking stylish, economical everyday transport.
2017
General information | |
| Category | Allround |
| Year | 2017 |
| Model | Herald Cafe Racer 250 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Carburettor |
| Torque | 19.50 Nm (2.0 kgf-m or 14.4 ft.lbs) |
| Power | 21.00 Horsepower">HP (15.3 Kilowatt">kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Two-person seat |
| Wheels | Wire spoked, black rims |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame type | Steel |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.1615 HP/kg |
| Dry weight | 130.0 kg (286.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in the UK. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black/white, Light blue/white |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.