Herald Classic 125 - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Herald Classic 125 is a British-built retro-styled commuter perfect for new riders and enthusiasts seeking authentic vintage character. Its lightweight frame, manageable 740mm seat height, and reliable 125cc engine make it accessible and practical for urban riding. Known for classic aesthetics with modern reliability, it combines traditional wire-spoked wheels and drum brakes with electric starting convenience.
General information | |
| Category | Classic |
| Year | 2019 |
| Model | Herald Classic 125 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel system | Carburettor |
| Top speed | 112.7 km/h (70.0 mph) |
| Torque | 8.5 Nm (0.9 kgf-m or 6.3 ft.lbs) |
| Power | 10.7 Horsepower">HP (7.8 Kilowatt">kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.0 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame type | Steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Seat height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0849 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 126.0 kg (277.8 pounds) |
| Dry weight | 126.0 kg (277.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | UK brand. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black, Gray |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.