Hero Xpulse 200 - 2022 Specifications and Reviews
The 2022 Hero XPulse 200 is a lightweight adventure sport motorcycle designed for riders seeking affordable off-road capability with on-road versatility. Powered by a 199.6cc single-cylinder four-stroke engine delivering 17.8 HP, it excels at tackling rough terrain and urban commuting. Known for its rugged build quality and accessible performance, the XPulse 200 is best suited for budget-conscious adventure enthusiasts and beginners exploring dual-sport riding.
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2022 |
| Model | Hero XPulse 200 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Multiplate, wet |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced pressure and wet sump |
| Ignition | Digital DC CDI Ignition System |
| Fuel control | Overhead Cams (OHC) |
| Fuel system | Injection |
| Bore x Stroke | 66.5 x 57.5 mm (2.6 x 2.3 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Torque | 16.2 Nm (1.6 kgf-m or 11.9 ft.lbs) @ 6500 Revolutions">RPM |
| Power | 17.8 Horsepower">HP (13.0 Kilowatt">kW)) @ 8500 Revolutions">RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 199.6 ccm (12.18 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 276 mm (10.9 inches) |
| Front brakes | Single disc. ABS |
| Rear tire | 130/70-17 |
| Front tire | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Rectangular swingarm with mono shock |
| Front wheel travel | 190 mm (7.5 inches) |
| Front Suspension | Telescopic Front Forks with anti friction bush |
| Frame type | Tubular Diamond |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1393 mm (54.8 inches) |
| Ground clearance | 178 mm (7.0 inches) |
| Overall width | 806 mm (31.7 inches) |
| Overall length | 2118 mm (83.4 inches) |
| Overall height | 1089 mm (42.9 inches) |
| Seat height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 154.0 kg (339.5 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in India. Brand previously called Hero Honda. |
| Light | LED headlight |
| Starter | Electric & kick |
| Color options | Sports Red, Panther Black, Matte Shield Gold |
Rider Reviews
Total comments: 1







































Please Login or Register if you would like to leave a comment.