Hooligun 250 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Cleveland Hooligun 250 is a lightweight, affordable street bike designed for beginner and budget-conscious riders seeking practical urban commuting. Known for its nimble handling, low seat height, and fuel efficiency, it excels as an entry-level platform. Built by Cleveland Cycle Werks with Chinese manufacturing, this 250cc offers accessible performance for new motorcycle enthusiasts.
2025
General information | |
| Color Options | White/yellow |
| Category | Enduro / offroad |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Digital CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Max Torque | 22.5 Nm (2.3 kgf-m or 16.6 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Max Power | 25.5 HP (18.6 kW)) @ 9000 RPM |
| Capacity | 249.6 ccm (15.23 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 6.50 litres (1.72 US gallons) |
| Wheelbase | 1530 mm (60.2 inches) |
| Ground Clearance | 300 mm (11.8 inches) |
| Overall Width | 860 mm (33.9 inches) |
| Overall Length | 2210 mm (87.0 inches) |
| Overall Height | 1420 mm (55.9 inches) |
| Seat Height | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2178 HP/kg |
| Dry Weight | 117.0 kg (257.9 pounds) |
Hooligun 250 dimensions and frame | |
| Wheels | Wire spoked |
| Rear Brakes | Single disc. Single piston |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Dual -piston |
| Rear Tyre | 100/90-18 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Suspension | Fully Adjustable Single Spring Shock |
| Front Suspension | Inverted Hydraulic Dual Adjustable Forks |
| Frame | Aluminium twin spar |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Cleveland Hooligun 250 discussion group or the general Cleveland discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | US brand also called Cleveland Cycle Werks (CCW). Bike made in China. |
| Electrical | 12V 5Ah Lithium Battery |
| Oil capacity | 1.10 litres (1.16 US quarts) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Cleveland Hooligun 250 |






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.