Horex VR6 Cafe Racer HL - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Horex VR6 Cafe Racer HL is a distinctive middleweight cruiser powered by a rare 1218cc V6 engine producing 161 horsepower and 128 Nm of torque. Its liquid-cooled, triple-overhead-cam architecture and turbocharging deliver smooth, refined performance ideal for riders seeking unconventional character and retro styling combined with modern engineering. Best suited for enthusiasts who value exclusivity and engaging ride dynamics over mass-market appeal.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 2 votes to show the rating. |
| Category | Allround |
| Model year | 2024 |
| Model | Horex VR6 Classic HL |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Performance stainless steel exhaust system with CAT box centre silencer unit and two stainless steel rear silencers |
| Driveline | Chain with permanent solid lubrication |
| Clutch | Multi-disc oil bath clutch, operated hydraulically. 1:2.47 ratio. |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel control | Overhead Cams (OHC) |
| Fuel system | Turbo |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore x stroke | 68.0 x 55.0 mm (2.7 x 2.2 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Torque | 128.0 Nm (13.1 kgf-m or 94.4 ft.lbs) |
| Power output | 161.0 HP (117.5 kW)) |
| Engine details | Three overhead camshafts |
| Engine type | V6, four-stroke |
| Capacity: | 1218.0 ccm (74.32 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Two-person seat, genuine leather |
| Wheels | Aluminium spoke rims (Kineo-HOREX-Edition), Pirelli Diablo Rosso III |
| Rear brakes | Single disc. Bosch ABS. Brembo 2-piston caliper |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. Bosch ABS. Brembo radial 4-piston calipers. |
| Rear tire | 190/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear suspension | Öhlins TTX36 GP suspension struts with adjustable spring base, rebound and compression damping and built-in hydraulic spring preload adjustment |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front suspension | Öhlins upside-down fork with adjustable spring preload, compression and rebound damping |
| Trail | 95 mm (3.7 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Aluminum bridge frame with steel steering head |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1475 mm (58.1 inches) |
| Alternate seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.7188 HP/kg |
| Dry weight | 224.0 kg (493.8 pounds) |
Other specs | |
| Comments | HL is short for Herritage Line. Immobiliser. German brand. |
| Light | LED front headlamp, tail lights and indicators |
| Electrical | Lithium-ion battery |
| Starter | Electric |
| Color options | Red/black/gunmetal |






































Please Login or Register if you would like to leave a comment.