Husqvarna 701 Enduro - 2024 Specifications and Reviews
The 2024 Husqvarna EE 3 is an electric minibike designed for young riders and beginners learning off-road fundamentals. Its lightweight frame, manageable power delivery, and automatic transmission make it ideal for controlled progression in cross and enduro environments. Known for reliability and ease of use, it provides an accessible entry point to dirt biking with minimal maintenance demands.
General information | |
| Price as new | Do you know this bike?Click here to rate it. We miss 2 votes to show the rating. |
| Category | Minibike, cross |
| Model year | 2024 |
| Model | Husqvarna EE 3 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | 1/2 x 3/16´ chain |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Air |
| Torque | 10.5 Nm (1.1 kgf-m or 7.7 ft.lbs) |
| Power output | 2.7 HP (2.0 kW)) @ 3200 RPM |
| Engine details | 48 V - BLDC motor with outer rotor, peak power 3,8 kW. |
| Engine type | Electric |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminium rims, Maxxis tyres. |
| Rear brakes | Single disc |
| Diameter | 160 mm (6.3 inches) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear wheel travel | 133 mm (5.2 inches) |
| Rear suspension | WP mono shock |
| Front wheel travel | 144 mm (5.7 inches) |
| Front suspension | XACT 35 WP Upside-Down fork, Ø 35 mm |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Chrome-molybdenum steel central-tube frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Ground clearance | 152 mm (6.0 inches) |
| Seat height | 555 mm (21.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
Other specs | |
| Comments | 48V lithium-ion battery. 60 minutes to charge. |
| Instruments | Digital |
| Starter | Electric |
| Color options | White/blue/yellow |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.