Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium is an electric scooter designed for environmentally conscious urban commuters seeking zero-emission transportation. Powered by a lithium battery system delivering 4.69 horsepower, it offers quiet, clean riding with automatic transmission and lightweight handling. Best suited for short to medium city journeys, it exemplifies early 2000s electric two-wheeler technology.
2009
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Engine mounted directly on rear wheel |
| Gearbox | Automatic |
| Starter | Electric |
| Power | 4.69 |
| Engine type | Electric |
| Capacity: | 1.00 ccm (0.06 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Ground clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall width | 850 mm (33.5 inches) |
| Overall length | 2,000 mm (78.7 inches) |
| Overall height | 1,190 mm (46.9 inches) |
| Weight incl. oil, gas, etc | 129.0 kg (284.4 pounds) |
| Dry weight | 120.0 kg (264.6 pounds) |
Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium dimensions and frame | |
| Rear brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 130/60-13 |
| Front tyre dimensions | 130/60-13 |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.0391 HP/kg |
| Top speed | 60.0 km/h (37.3 mph) |
| Category | Scooter |
| Year | 2009 |
| Model | Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium |
Other specs | |
| Color options | Red/black, blue/black, silver/black |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.