J1200 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Silver, white, blue, green, yellow |
| Price | Euro 24900. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Allround |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Cooling System | Air |
| Max Power | 14.8 HP (10.8 kW)) |
| Engine Details | DC-excited synchronous motor with single-stage transmission, both submerged in sealed oil bath, no maintenance required. Peak 16 KWh. |
| Engine Type | Electric |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1455 mm (57.3 inches) |
| Overall Width | 814 mm (32.0 inches) |
| Overall Length | 2200 mm (86.6 inches) |
| Overall Height | 1200 mm (47.2 inches) |
| Seat Height | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| | |
J1200 dimensions and frame | |
| Seat | Solo seat |
| Wheels | Aluminium rims, flange discs |
| Rear Brakes | Single disc. 2-piston caliper |
| Brake Disc Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Suspension | Single-arm cast aluminium rear fork with progressive suspension control. |
| Front Suspension | Twin-arm box-section front fork with progressive suspension |
| Frame | Central aluminium frame, bolted |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Johammer J1.200 discussion group or the general Johammer discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Li-ion battery, 72V, 12.7 kWh. Range 200 km. 3.5 h charging, optional 80 min. Regenerative braking. Made in Austria. |
| Lighting | LED headlights |
| Instruments | 2.4″ colour screens in the rear mirrors |
| Motorcycle name | Johammer J1.200 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.